Hodnotenie blogu:

8

Prvý vrh mačiatok v našej chovateľskej stanici

Mačka je stelesnením elegancie pohybu, je krásna, svižná, prítulná, maznavá aj odmietavá, je symbolom príjemného domova. Každý, ktorý sa o mačacieho spoločníka s láskou stará, čoskoro zistí, že mačky sa za túto starostlivosť dokážu odvďačiť svojou prítulnosťou a rôznymi prejavmi lásky k svojmu ľudskému spoločníkovi.

Vyrastám v spoločnosti mačiek od nepamäti, to znamená, že ich správanie a vlastnosti poznám dosť dobre. S myšlienkou zaobstarať si chovnú mačku sme sa začali zaoberať po tom, ako sa moja dcéra začala zúčastňovať výstav mačiek ako pomocníčka. Dnes ona sama vlastní chovateľskú stanicu perzských a exotických mačiek Magic Pleasure, SK.

Je majiteľkou chovnej mačky CH Minetta Strieborná ruža, SK, ktorá v septembri 2005 absolvovala svoj prvý pôrod. Príchod mačiatok na svet sme netrpezlivo očakávali a fascinoval nás natoľko, že som pôrod, vývin a starostlivosť o mačiatka spracovala do tohto článku.

Naša exotická mačka CH Minetta Strieborná ruža, SK ( EXO a 03 24 ) získala chovnosť v otvorenej triede na medzinárodnej výstave mačiek vo Freistadte v Rakúsku 20. 3. 2005. Následne dcéra požiadala Slovenský zväz chovateľov o založenie chovateľskej stanice.

Naša chovateľská stanica perzských a exotických mačiek vznikla 22. 4. 2005 a je evidovaná pod chráneným názvom Magic Pleasure, SK a pod registračným číslom 533/2005. Jej sídlo je v mieste nášho trvalého bydliska.

Nad výberom vhodného chovného kocúra na krytie sme začali premýšľať v dostatočnom časovom predstihu. Rozhodli sme sa pre perzského krémového kocúra CH Xylofon Bohemia Bonanza, CZ ( PER e ), ktorého sme boli pozrieť u jeho majiteľa, s ktorým sme sa dohodli na podmienkach krytia a na tom, že nám kocúra zapožičia domov na krytie. Dnes je už aj on členom našej domácnosti spolu s ďalšou exotickou mačkou, ktorú sme si kúpili z rovnakej CHS, ako Minettku.

Netrpezlivo sme očakávali, kedy mačka dostane ruju. Príznaky, že Minetta bude mať ruju sme spozorovali 7. 7. 2005. Ruja sa naplno rozvinula 9. 7. 2005.
Na tretí deň, t.j. 11. 7. 2005 prebehlo prvé nakrytie. Termín nakrývania bol od 11. 7. 2005 do 14. 7. 2005.

Po nakrytí sme netrpezlivo čakali na prvé príznaky gravidity. Na tretí deň po nakrytí mačka zvracala, čo mohol byť prvý, nie však spoľahlivý príznak gravidity. O pár dní sme spozorovali, že mačke sa veľmi zvýšila chuť do jedla.
Tým, že je mačka gravidná, sme si bola istí až po troch týždňoch po nakrytí, pretože mala zväčšené a zružovené bradavky. Mačka začala naberať na váhea približne v 6. až v 7. týždni gravidity bolo vidieť, že sa jej zväčšuje brucho.
Keďže mačka je kotná v priemere 65 dní ( plus – mínus 4 dni ), vypočítala som najpravdepodobnejší termín pôrodu na 13. 9. 2005.

Nakoľko má gravidná mačka zvýšené nároky na množstvo potravy, toto sme jej zvyšovali postupne, aby príliš nepribrala. Je známe, že tlsté mačky môžu horšie rodiť. Dbali som na to, aby mala dostatok minerálnych látok a vitamínov, ktoré dostávala vo forme rôznych vitamínových doplnkov potravy. Krmivo dostávala v troch až štyroch porciách denne, pričom mala neobmedzený prístup ku granuliam a k vode.

Dva týždne pred vyrátaným termínom pôrodu sme mačke dali k dispozícii dve dostatočne veľké pôrodnice, aby si mohla vybrať, zvyknúť si na ne a bola kľudná. Obe mali odklápací vrch , aby bol do pôrodnice dobrý prístup. Boli vystlané textilnými podložkami, pripravené sme mala ďalšie čisté podložky na výmenu.
Pripravili sme si potrebné pomôcky na pôrod, napríklad detskú odsávačku na hlieny, nožnice s tupým koncom, dezinfekčný sprej, pean, niekoľko čistých froté handričiek a kozmetické tampóny.

Pretože sme chceli mať istotu, že pôrod prebehne čo najlepšie, poprosili som skúsenú chovateľku o prípadnú pomoc. Zostávalo už len čakať na pôrod.

S blížiacim sa termínom pôrodu sa Minetta častejšie zdržovala v pôrodnici, ktorú si vybrala, niekedy v nej nervózne hrabala. Večer pred dňom pôrodu začala byť mačka nekľudná, častejšie sa zdržovala v pôrodnici, vyžadovala ľudskú spoločnosť a vytrvalo mňaukala. Na druhý deň – 12. 9. 2005 asi o 13:00 hod. začala mať mačka mierne sťahy brucha, ktoré boli stále silnejšie.
Samotný pôrod začal o 13:50 hod. odtečením plodovej vody. Silné kontrakcie pokračovali a o 14:20 hod. sme uvideli prvý plodový obal, narodilo sa prvé mačiatko, ktorému dcéra po narodení oddelila pupočnú šnúru, pretože mačka bola prvorodička a nevedela, ako sa má chovať, bola nervózna, nechceli sme ponechať nič na náhodu. Mačiatko odblanila, vytrela do sucha a skontrolovala, či nie je potrebné odsať hlieny alebo vodu z papuľky. Mačiatko odvážila, zapísala hmotnosť po narodení, určila pohlavie a farbu. Pôrodná váha bola 110g, pohlavie kocúr, farba EXO a. Mačiatko priložila k matke, ktorá ho začala olizovať. Krátko po vypudení mačiatka vyšla z mačky aj placenta, ktorú ihneď zožrala.

Po krátkej prestávke začali ďalšie kontrakcie a ďalšie mačiatko sa narodilo o 14:45 hod. Po oddelení pupočnej šnúry dcéra opäť skontrolovala, či nemá v papuľke tekutiny a či dýcha, vytrela ho froté handričkou do sucha, zvážila, zapísala pôrodnú hmotnosť 110g, určila pohlavie – mačka a určila farbu – EXO g 24.
Ďalšie mačiatka prichádzali na svet v tomto poradí: o 15:05 hod. sa narodila mačička EXO g 03 s hmotnosťou 100g, o 15:25 hod. kocúrik PER a 03 s hmotnosťou 80g, o 15:50 hod. kocúrik PER a s hmotnosťou 110g a o 16:20 hod. mačička PER g 03 s hmotnosťou 100g. Pri všetkých mačiatkach urobila rovnaké úkony, čiže oddelila pupočnú šnúru, v prípade potreby odblanila a vysala z papuľky tekutiny, froté handričkou vysušila, odvážila, zapísala pôrodné hmotnosti, pohlavie a farbu, tak isto aj čas pôrodu každého mačiatka, po kaž-
dom skontrolovala, či vyšla aj placenta. Mačka zožrala spolu 3 placenty.

Pôrod prebiehal bez komplikácií, mačka prejavila o mačiatka okamžite záujem, olizovala ich a mačiatka
po priložení k bradavkám po chvíľke začali okamžite sať. Všetkých 6 mačiatok bolo čulých, pekne dýchali a boli životaschopné.
Po skončení pôrodu vymenila zakrvácanú a mokrú podložku v pôrodnici, mačke jemne očistila srsť vlhkou froté handričkou od krvi. Ponúkla jej krmivo a vodu. Skontrolovala, či všetky mačiatka sajú a či sú
v poriadku. Keďže mačka mala dostatok mlieka, mačiatka boli spokojné, pretože neboli hladné. Pre mačiatka je veľmi dôležité mledzivo, ktoré v prvých dňoch po pôrode produkuje mliečna žľaza, je husté a výdatné a obsahuje pre mačiatka dôležité protilátky voči chorobám, voči ktorým je aj matka imúnna.

Niekoľko dní po pôrode Simona sledovala chovanie mačky, jej chuť k jedlu, aby som si bola istá, že aj ona je v poriadku. V popôrodnom období sa stále čistia pôrodné cesty a maternica a mačka mala niekoľko dní slabý krvavý výtok,ktorý si sama čistila. Našťastie, Minetta bola v úplnom poriadku, výdatne žrala, starala sa o seba aj o mačiatka, ktoré každým dňom výrazne priberali na váhe.
Každý deň ich približne v rovnakom čase vážila do veku jedného mesiaca.
Váhy každého z nich zapisovala do tabuľky. Denné prírastky na váhe boli od 5g do 30g.
Mačiatka boli stále spokojné, väčšinou sali mlieko od matky a potom spokojne spali. Matka sa zdržovala väčšinu času pri nich, odchádzala len k jedlu, prípadne na toaletu. Hneď, ako počula, že niektoré z nich zamňaukalo, bežala opäť k nim, aby ich ukľudnila. Správala sa ako vzorná matka. Pravidelne ich olizovala a napomáhala im k vyprázdňovaniu. Výlučky kojených mačiatok požierala. Mačiatka očividne každým dňom priberali na váhe a boli čoraz čulejšie. Pretože jedno mačiatko sa narodilo s podstatne menšou hmotnosťou, ako ostatné, malií sme pripravené sušené mlieko a fľašku s cumlíkom na dokrmovanie. Pravidelné dokrmovanie však nebolo treba, pretože kocúrik bol čulý a pekne sal. Stalo sa len niekoľkokrát, že sme mu podali náhradnú stravu, keď sa nám zdalo, že je ešte hladný.

Hoci sa mačiatka rodia slepé a hluché majú výborne vyvinutý čuch. Počas doby, keď ich matka olizuje a čistí, cielene každé z nich hľadá svoju bradavku.
Prvému mačiatku sa očká otvorili na 8. deň, ďalším dvom na 9. deň, štvrtému mačiatku sa otvárali očká po 10. dni a posledným dvom až po 12. dni. Ak sa stalo, že mačiatko malo zlepené očká, pretierali sme ich vatovým tampónom a očnou vodou, kým sa viečka neotvorili. Následne sme použili očné kvapky a kvapli mačiatku do očiek. Pravidelne sme sledovala, či majú očká čisté a či sa im opäť nezlepujú.
Približne v dvoch až v troch týždňoch sa mačiatkam začali prerezávať prvé špičky mliečnych zúbkov. Mačiatka boli čoraz čulejšie, postupne začali nemotorne vyliezať z pôrodnice a približne v štyroch týždňoch sa pokúšali o ťarbavú a nemotornú chôdzu. To už pozerali veľkými očkami na svet.

V štvrtom týždni sme mačiatkam začali ponúkať tuhú stravu a to vo forme krupicovej kaše, ktorú som pripravila podľa osvedčeného receptu, ktorý mi poskytla chovateľka perzských mačiek. Kašu sme pripravili nasledovne: asi 6 lyžíc trvanlivej šľahačkovej smotany sme zmiešali s 2-3 dcl trvanlivého plnotučného mlieka. Zohriali sme ho na izbovú teplotu a pomaly vmiešali detskú instantnú krupicovú kašu tak, aby nebola kaša hustá ale ani príliš tekutá. Takto pripravenú kašu sme podávali mačiatkam každý deň ráno, na obed aj večer. Mačiatkam veľmi chutila, dobre ich zasýtila a pekne po nej priberali. Medzitým sme im ponúkali v malých množstvách naškriabané surové kuracie alebo hovädzie mäso, prípadne konzervu pre mačiatka. Do stravy sme pridávali strúhaný syr, tvaroh, žĺtok, atď.

V tomto istom čase sme mačiatka začali učiť používať mačací záchodík tak, že sme ich po každom kŕmení položili do záchodíka. Netrvalo dlho a mačiatka sa naučili, na čo záchodík slúži. Aby sa nestalo, že sa niektoré mačiatko vyšpiní mimo záchodíka z dôvodu, že jeden je obsadený, dali sme im k dispozícii viacero záchodíkov.
S prechodom na tuhú stravu sme mačiatka aj matku dali odčerviť. V piatom týždni mačiatka vážili od 300g do 600g, dennú kŕmnu dávku sme rozdelili do 4-5 kŕmení. Mačiatka boli čoraz samostatnejšie a ich mačacie hry sa rozvíjali naplno. V tomto týždni sme pozvala na kontrolu vrhu poradcu chovu, ktorý mačiatka skontroloval, či sú zdravé, odsúhlasil pohlavia aj farebnú varietu mačiatok. Potvrdenie o kontrole vrhu zaznačil do knihy vrhov a krytia, ktorú je povinný viesť každý chovateľ.

V šiestom týždni sa váha mačiatok pohybovala od 400g do 700g a postupne sme ich úplne odstavovali od matky, ktorá bola pri kojení čoraz nervóznejšia, pretože mačiatka ju začínali hrýzť do bradaviek. Začali sa u nich prejavovať „lovecké pudy", vyskytovali sa medzi nimi aj drobné súboje.
Vo veku dvoch mesiacov mali prerezané všetky mliečne zúbky a boli prvýkrát zaočkované vhodnou očkovacou látkou, ktorú doporučil veterinár. Váha mačiatok v tomto veku sa pohybovala od 700g do 950g , všetky boli úplne odstavené od matky, miesto mlieka mali k dispozícii vodu, ktorú sme im denne
vymieňali.

V tomto veku sa mačiatka už veselo naháňali a hrali, 100%-ne boli naučenépoužívať mačací záchodík, preto sme im nechali k dispozícii už len dva záchodíky. Šarvátky medzi mačatami boli na dennom poriadku, veselo sa preháňali po celom byte a hrali sa aj s ostatnými mačacími spolubývajúcimi, ktorí sa k nim správali prívetivo. Najstaršia mačka – 12 a pol ročná domáca mačka sa k nim správala ako náhradná matka, čistila ich, spávala s nimi. Hrávali sa so svojím otcom aj s matkou, ktorá ich niekedy jemne potrestala za ich huncútstva. Najradšej sa však hrali a naháňali s perzským kastrátom, ku ktorému sa v spánku túlili.
Vo veku troch mesiacov mačiatok sa menila aj farba ich očí. Sfarbenie očí sa prispôsobuje plemenu a farebnej variete mačky.
Mačiatka v tomto veku boli už úplne samostatné a nezávislé od matky, ktorá ich už vôbec nekojila.

Na začiatku tretieho mesiaca dcéra požiadala Slovenský zväz chovateľov o vystavenie preukazov pôvodu premačiatka.
Vo veku 12 týždňov sa už každé mačiatko pripravovalo na odchod do nového domova, ktorý sme im v dostatočnom časovom predstihu zabezpečila. Noví majitelia mačiatok si boli mačiatka prezrieť už v dvoch mesiacoch ich veku. Oboznámili sme ich s potrebami mačiatok aj o úkonoch, ktoré bude potrebné vykonávať. Doporučili sme im, aké veci, hygienické potreby a krmivo si majú zaobstarať skôr, ako mačiatko príde do nového domova.

Pri preberaní mačiatok bol novým majiteľom odovzdaný očkovací preukaz, preukaz pôvodu mačiatka a kópia kúpnopredajnej zmluvy, spolu s malou výbavičkou pre mačiatko. Teraz výbavičku budeme zabezpečovať na internetovom obchode www.4labky.sk, s ktoým som veľmi spokojná a pomáha nám starať sa o výživu a zdravie našich miláčikov.

Dnes sú už mačiatka vo svojich nových domovoch a my vieme, že každé jedno z mačiatok sa má dobre a robí radosť svojim pánom.

Pretože to bol prvý vrh v našej chovateľskej stanici, odchod každého mačiatka nás veľmi bolel. Zostal nám z neho perzský modrý kocúrik (PER a) Adwin Zhao Magic Pleasure, SK, s ktorým si denne navzájom vraciame vzájomnú lásku a náklonnosť.

Chov mačiek a starostlivosť o ne je náročná ako po finančnej, tak aj časovej stránke. Častokrát sme sa museli zrieknuť rôznych zábav, práve kvôli mačkám.
Všetko nám však vynahradila radosť z mačiatok, ktoré zo dňa na deň rástli, hrali sa a rozveseľovali nás. Je nádherný pocit, keď nám v náručí spí a pradie malé chlpaté klbko, hoci vieme, že onedlho bude žiť v novom domove.

Dnes máme za sebou už niekoľko pôrodov a každý z nich je rovanko fascinujúcia s rovnakou netrpezlivosťou očakávame narodenie mačiatok. Onedlho nás rovnaké milé starosti čakajú opäť a už teraz sa tešíme na nádherné chvíle, ktoré s nimi strávime.

Dovolím si tvrdiť, že mačkám sme prepadli na celej čiare.....

Pridal: Andrea | 21. júna 2007 o 14:57 | Počet zobrazení: 12397

Podpor autora článku, že zahlasuješ za neho na hlasovacích stránkach: pošli na vybrali.sme.sk


Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.

Váš nick:
Heslo:

Strana: 1

PAKO | 16. júla 2007 o 22:38

Teda, už som čítal všeličo, od Eposu o Gilgamešovi až po Dzurindovu Kde je vôľa tam je cesta, ale takúto špicu som ešte nečítal. Tuším sa zamilujem do madžeg. HOWGH!!!

ladymacbeth | 09. júla 2007 o 20:04

No paráda, po prečítaní tohto blogu už môžem rodiť aj ja, nielen moja mačka:-D /mám síce kocúrov, ale to nevadí, po prečítaní tohto blogu môžu rodiť aj moji kocúri:-D/ Veľmi poučné!

tomino | 02. júla 2007 o 8:39

ospravedlnujem sa, cez vikend som nebol doma, hlasovanie som dnes spustil...

lucik | 01. júla 2007 o 11:42

ako sa da hlasovat? vypisuje mi, ze hodnotenie pozastavene, mozne hlasovat od 1. jula. Ktoreho roku? ved dnes je 1. jula!