Hodnotenie blogu:

7

Zákaz obchodovaniu s kožušinami psov a mačiek v EÚ

Európsky parlament (EP) schválil dôležité nariadenie, ktoré v celej EÚ zakáže obchodovanie s kožušinami psov a mačiek. Po výzvach organizácií bojujúcich za práva zvierat vyškrtli poslanci z nariadenia výnimku, ktorá povoľovala obchodovanie s kožušinami tých štvornohých miláčikov, ktorí "neboli vyslovene chovaní a zabíjaní pre produkciu kožušiny". To znamená, že zákaz bude absolútny.

Určite sú všetky ochranárske organizácie radi, ako aj všetci ľudia, ktorým nie je osud psov a mačiek a vlastne všetkých zvierat ľahostajný.
Ako ste si mohli všimnúť, udialo sa tak po výzvach ochranárov, preto sa netreba vzdávať a zapájať sa do rôznych petícií a pod., ktoré ochranárske organizácie pripravujú.

Celá správa:
Európsky parlament (EP) schválil dôležité nariadenie, ktoré v celej EÚ zakáže obchodovanie s kožušinami psov a mačiek. Po výzvach organizácií bojujúcich za práva zvierat vyškrtli poslanci z nariadenia výnimku, ktorá povoľovala obchodovanie s kožušinami tých štvornohých miláčikov, ktorí "neboli vyslovene chovaní a zabíjaní pre produkciu kožušiny". To znamená, že zákaz bude absolútny.

Európsky Parlament už v decembri roku 2003 vyzval Európsku komisiu, aby vypracovala nariadenie, ktoré by prinieslo zákaz vývozu, dovozu, predaja a spracovávania mačacích a psích kožušín a koží. O tri roky neskôr - po tom, čo verejnosť protestovala, že podobné produkty sa aj naďalej dostávajú na európsky trh - sa Parlament dočkal splnenia svojho želania. Európska komisia nariadenie vypracovala, v texte však ponechala výnimku, podľa ktorej sa nová legislatíva nemala vzťahovať na tie kožušiny získané z psov a mačiek, „ktoré neboli priamo chované a zabíjané pre produkciu kožušiny". Parlament s touto požiadavkou nesúhlasí.

V hlasovaní preto europoslanci spomínanú výnimku z návrhu vyškrtli a požadujú absolútny zákaz, bez ohľadu na to, ako boli kožušiny získané.

Spravodajkyňa správy, europoslankyňa Eva-Britt SVENSSON (GUE/NGL, SE), na zrušení danej výnimky neoblomne trvala. Uviedla totiž, že ak by bola v zákone ponechaná, "bola by nemilosrdne zneužívaná obchodníkmi, čím by celé nariadenie stratilo opodstatnenie".

EP sa už vopred podarilo v tejto otázke dosiahnuť aj dohodu s Radou, čo znamená, že nariadenie by malo vstúpiť do platnosti už 31. decembra 2008. Poslanci však museli súhlasiť s tým, že na kožušiny psov a mačiek určené na "vzdelávacie účely a účely preparácie" sa bude vzťahovať špeciálna výnimka.

Rozprava:

V rámci rozpravy na túto tému vystúpila aj slovenská europoslankyňa Zita PLEŠTINSKÁ (EPP-ED, SK). Súhlasila, že na základe veľkého počtu petícií a vyjadrení obáv spotrebiteľov a občanov z celej EÚ nemohla Európska komisia vo veci zákazu obchodovania s kožušinou mačiek a psov nekonať, no upozornila, že je nutné objasniť právne požiadavky pre túto oblasť.

"Musíme reagovať na etické obavy, ktoré občania vyjadrili v súvislosti s možnou prítomnosťou kožušiny mačiek a psov v Spoločenstve, najmä vo svetle indícií, že tieto zvieratá môžu byť chované a zabíjané nehumánne. Kožušina mačiek a psov sa podľa obáv spotrebiteľov nedá jednoducho odlíšiť od inej kožušiny alebo syntetického materiálu imitujúceho kožušinu, a tak existuje dôvod na neférové a podvodnícke praktiky pri využívaní kožušinových výrobkov, vrátane podvodného alebo ich klamlivého označovania", uviedla. Ako však dodala, v EÚ neexistuje tradícia chovania mačiek a psov na účely výroby kožušiny a veľká väčšina takýchto výrobkov pochádza z tretích krajín, kvôli čomu treba podľa jej slov sprísniť colné kontroly. "Nelegálnosť dovozov je možné riešiť sprísnenými postupmi voči realizátorom, vrátane vysokých finančných postihov, až zákazom činnosti", upresnila.

V súvislosti s touto problematikou poznamenala, že kožušnícky priemysel na Slovensku má svoj historický význam a od vstupu Slovenska do EÚ realizujú slovenskí kožušníci dovozy používaných kožušinových materiálov výlučne od nákupcov z členských štátov EÚ, ktorí ako priami dovozcovia zabezpečujú všetky atribúty legitímnosti dovozov, vrátane ich atestov.

"Som presvedčená, že na jednej strane je potrebné prijať európsku legislatívu, ktorá by zjednotila pravidlá na trhoch jednotlivých štátov EÚ, no na strane druhej iniciatíva EÚ nesmie byť brzdou a spôsobovať problémy pre kožušnícky priemysel v súvislosti s legitímnym obchodom s kožušinami. Musíme zabrániť prekážkam fungovania vnútorného trhu a zabezpečiť voľný pohyb legálne obchodovanej kožušiny a kožušinových výrobkov vo všeobecnosti", dodala na záver.

Pridal: Hascor | 30. júna 2007 o 21:25 | Počet zobrazení: 1761

Podpor autora článku, že zahlasuješ za neho na hlasovacích stránkach: pošli na vybrali.sme.sk


Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.

Váš nick:
Heslo:

Nebol pridaný žiaden komentár.